Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity

1
2
3
4
5
Viscum album a Echinacea projevují podobné imunostimulační působení. V první řadě aktivují cytotoxické T buňky a NK buňky - přirozené zabíječe. Při již vyjádřených poruchách imunity a v průběhu chemoterapie, či po jejím skončení, jsou spíše účinnější přípravky ze jmelí a patří proto k metodě volby. Chceme-li však udržet dosaženou aktivaci vlastní obranyschopnosti po delší dobu, je vhodné podávání perorálních preparátů z echinacey. Je vhodná i pro starší pacienty, jejichž obranyschopnost bez této udržovací léčby v průběhu času opět klesá. Vývoj moderních analytických metod umožnil v průběhu posledních desetiletí izolovat a definovat jednotlivé složky jmelí i echinacey a analyzovat jejich farmakologické účinky. Ve větvičkách jmelí byly nalezeny různé nízkomolekulární látky např. fenolové kyseliny a flavonoidy a rovněž i vysokomolekulární látky jako viscotoxiny, polysacharidy a glykoproteiny. Zvláště lektiny ze jmelí jsou v posledních letech ve středu vědeckého zájmu. Patří do skupiny velmi rozšířených glykoproteinů se schopností vázat specificky cukry. Jak ukázaly výzkumy Gabiuse a Haitoa, spočívá imunoaktivní působení extraktů ze jmelí většinou v galaktospecifickém lektinu, označovaném jako ML-I. Jeho působení in vivo se projeví již při velmi nízkém dávkování (1 ng ML-I/kg tělesné hmotnosti) - tab. č. 1.
Působení ML-I v dávce 1 ng/kg tělesné hmotnosti

Vzestup potu imunokompetentnch bunk
Zeslen exprese aktivanch znak
Stimulace endogenn sekrece cytokin
Aktivace produkce sloek reakce akutn fze

Tab. 1


Při vyšším dávkování (5 ng/kg) dochází, podle jejich názorů, k projevům cytotoxického potenciálu a imunostimulační efekty již nelze prokázat. V posledních dvou letech probíhá několik prospektivních randomizovaných klinických studií s cílem stanovit účinnost jmelí u nádorových onemocnění s ohledem na progresi, recidivy, metastázování a subjektivní pocity nemocných.
Jednou z nejlépe chemicky definovaných složek Echinacea angustifolia je polysacharid arabinogalaktan, který má také významné imunostimulační působení (tab. č. 2).
Vlastnosti arabinogalaktanu z Echinacea angustifolia

Zlepuje schopnost fagocytovat viry, bakterie i ndorov buky prostednictvm opsonizace
Stupuje fagocytrn aktivitu makrofg a granulocyt
Zesiluje produkci cytokin
Zvyuje uvolovn kyslkovch radikl v makrofzch
V zvislosti na dvce stimuluje pomocn T buky

Tab. 2


Echinacea je účinná při chronických infekcích horních cest dýchacích zvláště častých v dětském věku, stupňuje obranné procesy proti infekcím a zánětům. V souhře všech známých obsahových látek vede k následným efektům: nízké koncentrace mají zhruba v 30 % imunomodulační působení a vysoké koncentrace vykazují v 35 % protizánětlivé působení. V současné době prováděné studie by měly prokázat, zda se na imunomodulačním účinku podílí uvolňování cytokinů - především TNF α a IL1 a 2 či interferonu. Indikační oblastí, v níž se může uplatnit protizánětlivé a protipyretické působení, jsou chřipkovitá horečnatá onemocnění, anginy, otitidy, záněty sinobronchiálního systému, laryngitidy, bronchitidy, bronchopneumonie a také neuralgie, zvl. v obličeji. Spolehlivé a rychlé působení preparátů se v praxi osvědčuje především v akutní fázi virových respiračních onemocnění.
Stres a protistresové působení
Práce a každodenní rodinné starosti kladou stále větší požadavky na náš čas a energii. Některé zprávy hovoří o tom, že více než 50 % obyvatel rozvinutých zemí trpí únavou a subjektivně vnímaným nedostatkem energie. Stres, únava, snížená fyzická výkonnost a vyčerpání se projevují, když tělo i duch jsou zatěžovány stresem nad hranici únosnosti.
Nevýkonnost, nedostatečný odpočinek, málo životní energie, snadná unavitelnost, špatný spánek či dokonce časté infekce - to všechno jsou projevy přemíry stresu a jeho špatného zvládání. Většinou proti nim se střídavým úspěchem bojujeme, mnohdy se tyto problémy naučíme zvládat, někdy však mohou vést i k vážným zdravotním poruchám. Vysoká míra stresu se může podílet na vzniku vysokého krevního tlaku, nespavosti, onemocnění kardiovaskulárního systému, nemocí zažívacího traktu a také psychických poruch, včetně úzkostí a depresí. Ano, toto jsou jednoznačné důsledky hektického tempa naší moderní doby. Je to však daň, kterou musíme skutečně platit?
Na opačné straně stojí všeobecně přijímaný ideál, s kterým jsme každodenně konfrontováni v reklamách, na stránkách módních časopisů či v televizních seriálech - ideál moderní rozvinuté společnosti: zdravá, životní energií překypující, vitální a soběstačná, dobře vypadající, mladistvě se cítící žena nebo muž. Jak řešit tento rozpor: na jedné straně stres, únava, nevýkonnost a nemoci, na druhé straně zdraví, vitalita, úspěch a mládí?
Možná namítnete, že únava a pokles výkonnosti provázejí zcela přirozeně náš každodenní život a je pro nás zaslouženou odměnou po dobře vykonané práci, ať již fyzické nebo psychické. Rádi a spokojeně se večer usadíme do pohodlného křesla, sáhneme po svém oblíbeném časopise nebo si vybereme rozhlasovou stanici či televizní pořad. Někdy však máme již všeho dost, únavu přemáháme, ale přesto musíme pokračovat v práci. Tehdy tělo začíná signalizovat, že něco není v pořádku. Trvá-li zvýšená únava již po několik týdnů a nemáme pro ni uspokojivé vysvětlení, je čas pro moderní medicínu.
V každém věku může únava upozorňovat na vážnější onemocnění, a ta je třeba vyloučit. Pokud se lékařským vyšetřením vyloučí známé příčiny únavy, bude dobré, když se pokusíme únavu příznivě ovlivnit. Zkusíme změnit životosprávu, přidat něco pohybu na čerstvém vzduchu, zkusíme upravit a zkvalitnit spánek, vždy můžeme změnit k lepšímu stravování či omezit působení stresu. V medicíně, ostatně jako v celém životě platí, že nikdy není pozdě a vždy se najde ta správná chvíle k zamyšlení se nad možnostmi nápravy a zlepšení. I v tomto případě platí, že není nad účinnou prevenci.
Uplatnit se mohou i někteří významní pomocníci: při výběru přípravku je vhodné dát přednost ověřeným značkám a to těm, které byly vyzkoušeny i v klinických studiích. Na každém kroku, v časopisech, v televizi, v lékárnách i v obchodech, se setkáváme s nejrůznějšími radami, návody a inzeráty na prostředky, které zcela zaručeně fungují k doplňování životní síly, vitality a k odstraňování únavy. Reklama je obestře gloriolou zázračných efektů či "tisíců děkovných dopisů". Ano, někdy jsou to přípravky, které sice nepomohou, ale také neuškodí. Mnohdy se však jedná o reklamní tah, skrývající nekvalitní zboží.
Na druhou stranu jsou i výjimky, prověřené pečlivým vědeckým výzkumem, klinickými studiemi a desetiletími užívání. Zvláště dobře se osvědčují komplexní přípravky s vyváženým obsahem vitaminů, minerálů, stopových prvků a přírodních látek, jako je cholin, esenciální mastné kyseliny a nejkvalitnější extrakt z ženšenu, označovaný jako G115. Ženšen (Panax ginseng, C. A. Meyer) je prostředkem, který je v Číně a jihovýchodní Asii užíván již více než 4000 let v léčbě a prevenci nejrůznějších nemocí; v posledních letech se prokazuje, že látky obsažené v ženšenu jsou významnými adaptogeny, čili netoxickými látkami, normalizujícími funkce organismu a zvyšujícími jeho odolnost vůči stresu. Ženšen patří k těm přírodním prostředkům, které po staletích používání, obstály i ve světle moderní vědy. Nejvýznamnější postavení mezi ženšenovými přípravky zaujímají ty, které obsahují extrakt G115. Jeho účinnost je založena na množství obsažených aktivních látek, kterých bylo izolováno více než 200. Nejdůležitější z nich jsou tzv. ginsenosidy, které jsou zodpovědné za většinu farmakologických vlastností ženšenu. K tomu, aby bylo zajištěno, že v každém přípravku s extraktem G115 je stejný obsah účinných látek, je nezbytná standardizace. Každá kapsle obsahuje stejné množství aktivních látek a má stejný účinek: zvyšuje využití kyslíku buňkami, čímž umožňuje tělu v případě zvýšené potřeby získat více energie, zkracuje dobu nutnou pro regeneraci organismu po zátěži stresující činností, redukuje únavu způsobenou kyselinou mléčnou a umožňuje tělu efektivněji využívat dostupné energetické rezervy. Zvyšuje také počet přirozených zabíječů (NK buněk), čímž stabilizuje imunitní systém. Navíc působí jako účinná obrana proti volným radikálům, zkracuje čas nutný k odpočinku po fyzické únavě, léčí nespavost a stupňuje sexuální výkonnost. Zlepšuje myšlení, koncentraci, paměť i schopnost učení a zvyšuje odolnost proti nejrůznějším škodlivinám.
Účinek přípravků, obsahujících ženšen G115 (Geriavit Pharmaton, Activit Pharmaton a Ginsana) není okamžitý, avšak jeho působení je dlouhodobé. Vědecké zkoumání prokázalo, že optimálních účinků bylo dosaženo po 6 až 8 týdenní kúře. Nejkratší kúra by měla trvat 2 až 4 týdny. Tyto přípravky nejsou návykové ani při užívání po dlouhou dobu. Podle výsledků klinických studií je prokázané, a naše zkušenosti to potvrzují, že kombinované přípravky s ženšenovým extraktem G115 a vyváženým obsahem minerálů, vitaminů a dalších účinných podpůrných látek, přinášejí jednoduchý a efektivní způsob, jak skvěle organismu doplnit chybějící energii a vitalitu.
Adaptogenní vlastnosti podobné ženšenu, mají i účinné látky obsažené v extraktech z eleuterokoku (Eleutherococcus senticosus) a magnolky čínské (Schizandra chinensis); na rozdíl od ženšenu však nejsou k dispozici standardizované přípravky. Schizandra je rostlinou velmi dlouho užívanou v zemích původního výskytu - v Číně, Japonsku a v dálněvýchodních oblastech Ruska. Po ženšenu je to jedna z nejžádanějších rostlinných drog, protože má kromě adaptogenního a centrálně-stimulačního účinku také efekt hepatoprotektivní. Ochrana jater a tvorba některých bílkovin se totiž ukazuje jako významný faktor protistresového účinku a zvýšení imunity.
Ginkgo biloba - Příběh jednoho neobyčejného stromu
Do lidských dějin se 6. srpen 1945 - den, kdy nad Hirošimou vybuchla atomová bomba - zapsal písmem nejkrvavějším. V krátké době přišlo o život na 300 000 lidí a další desetitisíce umíraly strašnou, pomalou smrtí popálených a ozářených. Spáleni byli lidé, spálena byla i zem, nepřežila ani zvěř ani rostliny. Z té apokalyptické pustiny jak výstražný, smutný vykřičník, čněl k obloze spálený strom. Dříve překrásný exemplář v Japonsku tak oblíbeného jinanu dvoulaločného, Ginkgo biloba.
Jaké však bylo pro všechny překvapení, když příštího jara povstal z popela, tak jako bájný Fénix, i tento jinan. V zničené krajině, spálené zemi, z mrtvého stromu vyrazila zelená ratolest. V dalších letech výhonek rostl a sílil a dnes je z něj opět krásný strom - symbol naděje v budoucnost. Jinany přežily nejen Hirošimu, ale zdá se, že rostou navzdory i času. Jejich kořeny sahají snad 300 miliónů let do hloubi minulosti. Od té doby musela planeta Země podstoupit mnoho změn a katastrof. Jinany však úspěšně překonaly období křídy a třetihor i zásadní změny biosféry v miocénu. A tak se nelze divit, že je Charles Darwin nazval živoucími zkamenělinami. Z tohoto úvodu je zřejmá neobyčejná odolnost jinanů. I dnes snadno vzdorují exhalacím a dalším nepříznivým vlivům životního prostřední moderní doby. Jsou vhodné k osazovaní parků i volných prostranství našich měst, jak tomu ostatně i v minulosti nezřídka bývalo. V newyorském Manhattanu patří k nejčastěji vysazovaným druhům. Uschne-li tam nějaký strom, je bezprostředně nahrazen jinanem. Vedle odolnosti vůči znečištění životního prostředí dominuje u jinanu i odolnost vůči obvyklým škůdcům. Jinany nemají své specifické parazity. Poškození hmyzem bývá vzácné a nezávažné, platí to i pro houby, baktérie a virusy. Jinany patří do čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae), jež zahrnovala více druhů, které se v druhohorách rozšířily po celé severní polokouli a pronikly dokonce i do Indie a Austrálie. Jinan dvoulaločný je nyní již druhem jediným, domácím v zemích Dálného východu. Impozantní exempláře, rostoucí v Číně, přesahují výšku 40 metrů a stáří 4 tisíců let. I v Japonsku a Koreji lze pozorovat stromy starší tisíce let. Jinany rostoucí mimo Dálný východ nedosahují takového vzrůstu a jsou staré kolem 200 let.
Co vedlo k tak výraznému rozšíření jinanů na Dálném východě? Je jisté, že obliba jinanů v zemích východní Asie má kulturní, náboženské a filozofické kořeny. Na jedné straně úžasné stáří stromů, naplňující kult úcty k předkům, v těchto kulturách zvláště rozšířený, na straně druhé úzký vztah k přírodě. Jinan jako strom dvoudomý (se zvlášť rostoucími stromy samičími a samčími), patrně dobře vyhovoval představám východoasijské filozofie se zdůrazněním samčího a samičího principu, principu jang a jin. Jinany zdobívaly paláce i chrámy, jejich dřevo bývalo využíváno v uměleckém truhlářství, sochařství a v Japonsku i na výrobu pomůcek k obřadům pití čaje. Jinanová semena, nazýván pa-kewo, jsou oblíbenou delikatesou japonské kuchyně.

1
2
3
4
5