Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Diety - přehled

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Gastritis
viz Zánět žaludku
Gastroenteritis
viz Současný zánět žaludku a tenkého střeva
Hepatitis acuta et chronica
viz žloutenka akutní a chronická
Hubenost - Denutritio
Zvýšení tělesné hmotnosti je žádoucí tam, kde vlivem onemocnění došlo k snížení hmotnosti (např. po infekčních chorobách, operacích, dlouhodobé léčbě apod.). U těchto pacientů se doporučuje jíst pravidelně a to 5-6 x denně. Už jejich snídaně má být bohatší na bílkoviny (mléko, tvaroh, sýry, maso, vejce), vydatná i energeticky (máslo, med, džem, chléb, bílé pečivo). K přesnídávce je vhodné ovoce, které je možné doplnit rovněž energeticky bohatým jídlem jako při snídani. Nezapomínat na nápoje.
Oběd by se měl skládat z vydatné polévky, předkrmu, masa s dostatečným množstvím přílohy a zeleniny, a moučníku (i dvojitá porce), podle chuti černá káva nebo jiný vhodný nápoj.
Odpolední svačina se nemá nikdy vynechávat, sladký moučník eventuelně i se šlehačkou zajistí energetický přísun. Večeře je rovněž vydatná (teplá či studená) a má obsahovat bílkoviny, tuky, cukry v dostatečném množství, ale v lehce stravitelné formě. Před spaním ještě tzv. druhá večeře, tj. mléko nebo jiný nápoj se zákuskem, sýrem nebo ovocem. Kuchyňská úprava u této diety nemá žádné omezení. Je třeba vyhovět individuální chuti nemocného a podávat mu jeho oblíbené pokrmy a nápoje. Po jídle je rovněž vhodný odpočinek, dále se doporučuje hodně pobytu na čerstvém vzduchu, rekreačně prováděný sport a prodloužený spánek. Kouření a alkoholické nápoje by u rekonvalescentů měly být silně omezené. Chuť k jídlu, která je u těchto pacientů snížena, se dá zvýšit úpravou a pestrostí jídla, podávaného v příjemném prostředí a v dobré společnosti.
Hyperchlorhydrie
viz Zvýšená produkce kyseliny v žaludeční šťávě
Hypochlorhydrie
viz Nedostatek kyseliny v žaludeční šťávě
Chronické onemocnění ledvin - Nefritis
Chronický zánět ledvin postihuje jak ledvinná klubíčka (chronická glomerulonefritis, nefritický syndrom), tak i vývody z ledvinných klubíček, pánvičku ledvinnou a intersticium (chronická pyelonefritis, tubulointersticiální nefritis).
Zánět klubíček vzniká na imunologickém podkladě depozicí imunologických komplexů. Akutní zánět vzniká nejčastěji po předchozí infekci betahemolytickým streptokokem (při angíně, spále).
Zánět vývodních cest a intersticia je onemocnění ledvin a vývodních cest často infekčního původu. U chronických stavů může být příčinou i nadměrné užívání analgetik, porucha metabolismu purinů (hyperurikemie) se zvýšeným vylučováním kyseliny močové, dále ledvinové kameny a jiné překážky ve vývodních cestách močových, které způsobují různý stupeň městnání moči v ledvinách.
Ledviny jsou párový orgán, jejichž funkcí je především tvorba moči, do které přecházejí zplodiny látkové přeměny a nastává zpětné vstřebávání látek, které organismus potřebuje. Všechno, co se dostane do lidského těla především potravou, je po zpracování útrobními orgány využíváno k obnově tělesných tkání a k získání energie nutné pro všechny tělesné i duševní pochody člověka. Nepotřebné látky jsou z lidského těla odstraňovány močí, stolicí a z malé části i potem.
Je proto logické, že při onemocnění ledvin, které vede ke snížení jejich funkce, je třeba dietní úpravou činnosti ledvin ulehčit, a to na základě zhodnocení laboratorních nálezů a klinického stavu pacienta. Dieta zde má významnou roli.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15