Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Klimakterium

1
2
3
4
5
6
7
Lékové formy
  • perorální
  • transdermální
  • vaginální
  • perkutánní
  • injekční
  • subkutánní implantát
    Nejčastější formou užití HRT v České republice je perorální forma, druhá v pořadí je aplikace transdermální. Dominantní pozici v transdermální aplikaci zaujímají náplasťové formy. V roce 1998 se u nás objevil i estrogenní preparát v gelové formě. V roce 2000 se na trh dostal estrogen ve formě subkutánního implantátu, který uvolňuje estrogeny po dobu 6 měsíců. Perspektivní se jeví využití nitroděložního systému uvolňujícího levonorgestrel jako součásti HRT.
    Letos (r. 2002) byl uveden na trh estrogen (estradiol) ve formě nosního spreje. Do budoucna lze očekávat daleko větší využití škály parenterálních forem.
    Při perorálním podání estrogenů je třeba počítat s tím, že se během vstřebávání uplatňují dva mechanismy. Prvním je konverze estradiolu na estron ve střevě, druhým je tzv. first past efekt v játrech. Proto musí být ústy podaná dávka vyšší, než u ostatních forem aplikace, které játra obcházejí. Vstřebané estrogeny se dostávají portální žilou do jater, kde dochází k jejich konjugaci na glukuronidy a sulfáty, část estradiolu se mění na méně účinný estron. Přítomnost estrogenu v játrech vyvolává změny v metabolismu lipidů, změny ve složení žluči, indukci řady vazebných proteinů a změny ve tvorbě koagulačních faktorů.
    Transdermální systém představuje optimální způsob podávání HRT, protože udržuje stabilní hladiny podávaných hormonů při podstatně nižších dávkách, nezatěžuje GIT a do jisté míry ani jaterní buňku. Je vhodný téměř pro všechny pacientky (např. s onemocněním zažívacího traktu a žlučníku, hypertriglyceridemií apod.). Výhodou kombinované náplasti z hlediska uživatelského komfortu je, že nevyžaduje současné podávání p.o. gestagenů a ocení ji pacientky, pro něž je obtížné každodenní užívání. Největší problémy může u pacientek způsobovat přilnavost náplasti a podráždění pokožky. Modernější transdermální systémy, které jsou matrixové, mají méně nežádoucích účinků oproti dřívějším rezervoárovým, které obsahovaly etanol.
    Použití gelové lékové formy umožňuje naprostou individualizaci dávky, protože si pacientka může na dávkovači najít a vyznačit přesně svoji dávku, kterou denně aplikuje. To samozřejmě předpokládá velmi dobře spolupracující a přiměřeně inteligentní pacientku.
    Náplast nebo gel se nesmí aplikovat na kůži v oblasti nebo blízkosti prsů. Z vaginálních forem jsou využívány kapsle, vaginální čípky, krémy. Uplatňují se zejména v lokální léčbě urogenitálních potíží. Jsou určeny pro krátkodobou aplikaci. Po tuto dobu při vaginální aplikaci estriolu nedochází k proliferaci endometria, proto není nutné u žen s dělohou doplňovat gestageny.
    Individualizace ve výběru lékové formy
    HRT by měla být dlouhodobá. Uvádí se 5-10 let, v některých indikovaných případech může trvat až do konce života. Jsou to především stavy, kdy je HRT indikována jako preventivní opatření. Jedná se např. o Alzheimerovu chorobu či senilní makulární degeneraci. Proto musí pacientce vyhovovat a nezpůsobovat jí vedlejší nežádoucí účinky. Ty je možné minimalizovat přísným výběrem léčby pro každou jednotlivou pacientku. Do výběru preparátu a způsobu podání je možné v určitých mezích nechat zasahovat i samotnou pacientku. Množství lékových forem, léčebných režimů a široký výběr preparátů by měl být základem dobré compliance.
    Nežádoucí účinky a rizika HRT
    Výskyt nežádoucích účinků vede velmi často k přerušení léčby. Žena by měla být poučená o možném výskytu špinění či nepravidelného krvácení hlavně v prvních 3 měsících léčby, o možnostech napětí v prsou, bolestech hlavy či žaludečních potížích po perorálních přípravcích. Je tady i možnost přibrání na váze 2-3 kg po nasazení. Jedná se o zadržení vody hlavně účinkem estrogenu, které je přechodné a vymizí během 3 až 6 měsíců.
    Terapii je však třeba okamžitě přerušit při výskytu tromboembolických komplikací, při onemocnění hepatitidou, poruchách zraku či úporných bolestech hlavy.
    Nežádoucí účinky spojené s estrogeny:
  • bolesti prsou

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7