Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Akantopanax ostnitý (eleuterokok) (Acanthopanax senticosum (RUPR. ET MAXIM.) HARMS., syn. Eleutherococcus senticosus (RUPR. ET MAXIM.) MAXIM., Araliaceae; Siberian Ginseng, Touchme not, Devil´s Shrub, Prickly Eleutherococc, Willd Pepper, Ginseng Taiga Root, Russian Root, Ciwujia, Bu-YangYam)1 začal být sledován a používán v souvislosti s hledáním náhrad za obtížněji dostupný všehoj. Tento až 3 m vysoký keř s trnitými větvemi roste především na Dálném východě, na Sachalinu, dále v Japonsku, Jižní Koreji a v čínských provinciích Shansi a Hopei.
Drogou jsou kořeny s obsahem těchto skupin látek:
a) eleutherosidy různé struktury (eleutherosid A (V), B (VI), B1 (VII), B2, C, D, E (VIII))
b) polysacharidy různé struktury (eleutherany A-G, polysacharid AS II, polysacharid AS III-1B), pektiny
c) kyselina oleanolová a noreoleanová, jejich glykosidy (ciwujianosidy C1, C2, C3, C4, D1, D2, E) a deriváty kyseliny noroleanolové8,9



Obr. 3




Obr. 4




Obr. 5




Obr. 6

Obsah eleutherosidů v sušině kořenů se pohybuje v rozmezí 0,6-0,9 %. Tato droga zaujala mezi adaptogeny významné postavení, protože je velmi dobře dostupná, zejména na území bývalého SNS; na Dálném východě velmi dobře vegetuje a množí se, není potřeba zakládat pěstitelské monokultury. Na teritoriu západní Evropy (zejména ve velkoobchodech v Německu) je však dostupnější droga čínská, která je zpravidla velmi dobré kvality.
Pro farmakologické testy se používaly především standardizované extrakty, jen omezeně některé čisté eleutherosidy. Testování standardizovaných extraktů je efektivnější, protože čisté izolované látky budou v praxi jen stěží používány.
Z rozsáhlých studií provedených na laboratorních zvířatech byly u extraktů zjištěny různé účinky1, např. vliv na některé žlázy s vnitřní sekrecí, hypocholesterolemický účinek, příznivý vliv na aktivitu různých enzymových systémů a tvorbu nukleových kyselin, aktivace hexokinasy, zvýšení glukoneogenesy, významná adaptogenní aktivita, neurotropní účinky, příznivý vliv na vývoj pohlavních orgánů a sexuální chování, imunostimulační vliv, antineoplastické, radioprotektivní a farmakoprotektivní působení, pozitivní vliv na kardiovaskulární a hemopoetický systém. Nejzajímavější z praktického hlediska se zdají účinky adaptogenní, imunostimulační, antineoplastické a antitoxické, kterým byla jim věnována praktická pozornost z hlediska terapeutické využitelnosti.
Jako fytoterapeutikum se standardizované extrakty (tekuté i suché) používají při léčbě neuróz, neurastenií, psychoastenií, pseudoneurastenií, klimakterických poruch psychiky, stařeckých a arteriosklerotických psychóz, při onemocnění kardiovaskulárního systému, k normalizaci činnosti mazových žláz, při léčbě diabetu, při přepracovanosti, vyčerpání, rekonvalescenci, pooperačních stavech, jako adaptogen u lidí vystavených nepříznivým vlivům vnějšího prostředí (řidiči, horníci aj.)1 a jako adjuvans při chemo- a radioterapii neoplazmat (působí zde příznivě jak eleutherosidy tak polysacharidy, které mají navíc imunostimulační účinky10,11,12). Kontraindikací jsou horečnaté stavy, hypertenzní krize, čerstvý infarkt myokardu, jako vedlejší účinky se může někdy objevit zemdlenost a ospalost. Přípravky: V ČR nejsou registrovány. V západní Evropě a zejména v USA je běžné použití extraktů jako součást potravin pro zvláštní výživu; tato složka má celkově posílit odolnost organizmu.
Aralka mandžuská
Aralka mandžuská (Aralia mandshurica RUPR. et MAXIM., Araliaceae)1 je rychle rostoucím keřem, dosahujícím výšky až 6 m, rostoucím především v Mandžurii, na Dálné východě SNS (Přímořský kraj, Poamuří) a v Severní Koreji.
Droga je představována kořeny s hlavními obsahovými látkami: glykosidy kyseliny oleanolové (IX) (aralosidy A-D s různými cukernými složkami R1 a R2), sacharidy, fenolickými látkami.



Obr. 7

V terapeutické praxi zejména bývalého SSSR byla poměrně široce používána především vyčištěná sumární směs aralosidů A-D, zbavená nepolárních příměsí, sacharidů a fenolických látek pod označením Saparal® (biologické pokusy byly prováděny však nejen s touto směsí, ale i s tinkturou z kořenů). Jak se prokázalo1, tato saponinová směs vykazuje: stimulační a tonický účinek na CNS, zvyšuje pohybovou aktivitu, zkracuje spánek zvířat, stimuluje buňky kůry velkého mozku a podkorové formace, působí adaptogenně, zvyšuje práceschopnost, má mírný kardiotonický, hypotenzivní, afrodisiakální, antihypercholesterolemický, antihyperlipidemický účinek a snižuje plazmatickou hladinu glukózy. Přípravky byly používány jako tonikum při astenii, neurastenii, hypotonii, duševní a tělesné vyčerpanosti a jako mírné afrodisiakum1.
Přípravky: V ČR nejsou fytoterapeutika ani potraviny pro zvláštní výživu s obsahem uvedených látek registrovány.
Výzkumu rodu Aralia je v posledních 10 letech věnována stále větší pozornost; je zajímavé, že taxon A. mandshurica se v literárním přehledu přestal vyskytovat, častěji se vyskytuje A. elata. Je aralce mandžuské nejen podobná13, mnozí autoři je považují za jeden druh14.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10