Vydavatel: MEDON s.r.o.
Havelská ul. 14, Praha 1
e-mail: office@medon.cz
web: http://www.medon.cz
ON-LINE OBSAH:
OBSAH 2002/2003:
Autorský kolektiv
Předmluva
Úvod
1. Poradenství:
Komunikace v lékárně
Alzheimerova nemoc
Aplikační formy inhalačních antiastmatik
Aplikační formy inzulínů a diagnostika glykémie pacientem
Cestovní průjmy
Diety - přehled
Imunita a podzim – možnosti podpůrné léčby snížené imunity
Influenza a prevence očkováním
Klimakterium
Poruchy příjmu potravy
Vitaminy
Vitaminy jako preventivní faktory
Denní doporučené dávky pro vitaminy
2. Antibiotika
3. Interakce antidiabetik
4. Bioterorismus
5. Adaptogeny rostlinného původu v prevenci civilizačních chorob a v geriatrii
6. Cannabis sativa L. var. indica - zdroj terapeuticky využitelných látek
7. Slovník alternativní farmacie a medicíny
8. Co je to antihomotoxická medicína neboli homotoxikologie?
9. 55 let československého lékopisu
10. Český lékopis 2002
11. Z receptářů starých lékárníků
12. Historie a současnost nemocničních lékáren v České republice
13. 50 let samostatných farmaceutických fakult v ČR
14. 130 let České farmaceutické společnosti
15. Vznik a vývoj vojenské farmacie u nás do roku 1918
16. Lékárny a lékárníci na poštovních známkách
17. Zajímavosti ze sbírky námětové filatelie a korespondence lékárníka RNDr. Jiřího Šáleného z Rokycan
18. Seznam obecně závazných právních předpisů platných v oblasti zdravotní a sociální politiky České republiky k 1. lednu 2002
19. Další vzdělávání farmaceutů v ČR - současný stav a perspektivy
20. Vzdělávací programy IDVPZ Brno leden - prosinec 2003
21. Akronymy a zkratky klinick�ch studi�

 
Vitaminy jako preventivní faktory

1
2
3
4
Pro správnou funkci zraku je nepostradatelný vitamin A. Jedna z jeho forem (retinal) je součástí pigmentu světločivých struktur sítnice oka. Dopadem světla se tyto struktury podráždí a vzniklý vzruch se pak nervovými dráhami přenese do mozku. Nedostatek vitamínu A vede k šerosleposti. Toto onemocnění se projevuje sníženou schopností vidět za šera nebo obecně při zhoršených světelných podmínkách, např. při setmění nebo umělém osvětlení.
Vitamin A je rozpustný v tucích a nachází se v másle, plnotučném mléce, smetaně, sýrech a vaječném žloutku.
Vitamin A přijímáme také prostřednictvím karotenoidů, které mají aktivitu vitaminu A. Z šesti set známých karotenoidů jich má asi 50 aktivitu provitaminu A, tzn. organismus si z nich dokáže vitamin A syntetizovat. Při tomto způsobu příjmu vitaminu A neexistuje riziko z jeho předávkování, protože organismus si z karotenoidů vytvoří jen takové množství vitaminu A, které momentálně potřebuje a zbytek z těla vyloučí. Vstřebávání karotenů je na rozdíl od vitaminu A více ovlivněno přítomností žlučových kyselin.
Nejznámějším a nejdůležitějším karotenem s aktivitou vitaminu A je betakaroten, který dává žlutooranžové zabarvení zelenině a ovoci (ale také např.vaječnému žloutku).
Oční neuropatie
Pro správnou funkci nervů a tedy i zrakového nervu jsou nezbytné vitaminy skupiny B, zejména vitamin B1, B2, B6, a B12. Nedostatek těchto vitaminů může vést k poškození funkcí nervů, k tzv. oční neuropatii.
Diabetická retinopatie
Jednou ze zdravotních komplikací, která se ve větší míře objevuje u diabetiků, je diabetická retinopatie. Příčinou tohoto onemocnění, které může vyústit ve slepotu, je dlouhodobé působení vysokých hladin glukózy na sítnici a makulu. To může poškodit krevní cévy vyživující sítnici. Dalším možným důvodem poškození očních cév je oxidativní stres, způsobený volnými radikály, který může vést až k narušení drobných očních žilek. Zvýšený přívod antioxidačně působících látek (vitamin C a E, flavonoidy a selen) může snížit množství potenciálně škodlivých oxidačních zplodin v krvi a tím chránit sítnici a čočku před poškozením.
Postižení sítnice v důsledku hypertenze
Při hypertenzi dochází k poškození cév sítnice, které se na očním pozadí projeví podle stupně postižení buď angiopatií nebo angiosklerózou. Při třetím stadiu hypertenze mají změny na sítnici charakter těžkého poškození - retinopatie až neuroretinopatie. Při ochraně cév a prevenci hypertenze se mohou uplatnit antioxidační vitaminy (vitamin E a C) a dále selen, zinek a beta-karoten.

Ltky, dleit pro zdrav zrakFunkceDenn doporuen dvky osoby 19-59 let
Muieny
Vitamin ASoust zrakovho pigmentu1,0 mg0,9mg
Vitamin CAntioxidant v mimobunnch tekutinch, Regeneruje vitamin E100 mg100 mg
Vitamin EAntioxidant v membrnch (lipoproteiny)14 mg12 mg
Beta-karotenAntioxidanty2 - 6 mg2 - 6 mg
Lutein2 - 6 mg2 - 6 mg
Zeaxantin
Vitamin B1Koenzymy enzym, potebnch pi metabolismu ivin, Dleit pro sprvnou funkci nervov soustavy1,2 mg1,1 mg
Vitamin B21,6 mg1,4 mg
Vitamin B61,9 mg1,8 mg
Vitamin B123g3g
NiacinKoenzym enzym (metabolismus)18 mg15 mg
ZinekAntioxidant (fotoreceptory stnice)12 mg10 mg
SelenAntioxidant (soust glutation peroxidzy)55 g55 g

Tab. 2


Ochranné faktory v prevenci očních onemocnění

KataraktaAntioxidanty (hlavn vitamin C a E), vitamin B2, niacin, selen, zinek
Seniln degenerace makulyLutein, zeaxantin (karotenoidy), vitamin E
eroslepostVitamin A, provitamin A (beta-karoten)
Zrakov nervVitaminy skupiny B (B1, B2, B6, B12, kyselina listov)
DiabetesVitaminy skupiny B (B1, B12, B6),vitamin E, vitamin C

Tab. 3


Vitaminy a prevence kardiovaskulárních onemocnění
Antioxidační vitaminy
Volné kyslíkové radikály jsou částice, které poškozují buňky a buněčné stěny, narušují metabolické procesy v buňkách a tkáních a značnou měrou se podílejí na vzniku a rozvoji aterosklerózy a jiných kardiovaskulárních onemocnění. Část volných radikálů vzniká během metabolických pochodů, část se dostává do organismu z okolí. Regulace působení volných radikálů se děje prostřednictvím antioxidačních látek, kam patří např. vitamin E a vitamin C, některé karotenoidy, bioflavonoidy, selen a zinek. V řadě nutričně-epidemiologických studií byla prokázána významná role vitaminů E a C v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Vitamin E je lipofilní antioxidant, který chrání lipidy buněčných membrán před po3kozením kyslíkovými radikály. Předpokládá se také, že nedostatek vitaminu E může zvyšovat riziko trombóz, protože inhibuje enzym lipoxygenázu. Tento enzym způsobuje poškození výstelky cévní stěny.
Vitamin C působí antioxidačně ve vodném prostředí. Kromě toho má schopnost regenerovat vitamin E, který se během svého antioxidačního působení dostává do inaktivní formy. Vitamin C se podílí na prevenci kardiovaskulárních onemocnění i tím, že ovlivňuje tvorbu kolagenu, důležité látky v cévní stěně, zajišťující její pevnost a pružnost. Vitamin C také zasahuje do biochemických procesů, které ovlivňují krevní tlak a podílí se na jeho snižování.
Vitamin C spolu se složkami rozpustné vlákniny (především pektinem), podstatně zasahuje do biochemických pochodů při odbourávání cholesterolu, a tím výrazně působí při snižování hladiny cholesterolu v krvi. V poslední době se stále více uplatňuje názor, že na vzniku a vývoji aterosklerózy se značnou měrou podílejí též zánětlivé a imunitní procesy. Také v této oblasti má vitamin C nezastupitelné ochranné účinky, protože se podílí na imunitní odolnosti organismu.
Beta-karoten působí sám jako silný lipofilní antioxidant, i když jeho antioxidační aktivita je menší než aktivita vitaminu E. Epidemiologické studie prokázaly účinek beta-karotenu v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Vitaminy skupiny B

1
2
3
4